בניית ממ"ד – כל המידע (תקנת הפטור – הוראת השעה)

כל הדברים שחייב לדעת על בניית ממד בשנת 2024!

מאת: מירב אוחנה.

 

בניית ממד - תמונה ראשית

אף אחד מאיתנו  לא תיאר לעצמו, כי אסון גדול יבוא על מדינת ישראל. ה-7 לאוקטובר היה האסון הגדול ביותר שספגה מדינת ישראל. אנשים רבים יכלו להינצל, לא היה להם ממ"ד תקין. מדינת ישראל עברה המון מלחמות ואין לדעת מתי תגיע המלחמה הבאה ולכן קיימת חשיבות גבוהה מאוד לנושא של בניית ממ"ד בבית פרטי, אשר יהיה תקין ויהיו בו כל האישורים הנחוצים על פי חוק.

 

לייעוץ על בניית ממד בבית פרטי השאירו פרטים:

מהו תקן 4422 ומדוע כה חשוב לבנות ממ"ד לפי תקן זה?

תקן ישראלי או במונח המקצועי שלו ת"י 4422 הוא תקן אשר מפרש את הדרישות וכל ההנחיות לתכנון מרחב מוגן במבני מגורים וכן, במבנים ציבוריים. תקן זה,  כולל הנחיות מפורטות לגבי המיקום של הממ"ד, מידות, עובי, חומרי הבנייה, סוג הדלת, מיגון החלונות,מערכות סינון ואוורור, מערכת חשמל, תקשורת וכדומה. ישנן דרישות מינימאליות למרחב מוגן תקני ובטוח ואלה הן:

 

  • שטח המתחיל ב- 7 מ"ר עבור חדר אחד ו-10 מ"ר לחדר נוסף
  • העובי של התקרה וקירות הממ"ד חייבם להיות מינימום 25 ס"מ של בטון מזוין
  • דלת הממ"ד חייבת להיות אטומה ובעובי של 7 ס"מ מינימום ונפתחת כלפי חוץ
  • החלונות בממ"ד חייבים להיות תקניים עם וילונות אטומים
  • בממ"ד, חובה להתקין מותקנת מערכת סינון ואוורור  

 

למעשה, מדובר על ביטחון ועל החדר החשוב ביותר בכל דירה, בית וכמובן, בכל הקשור אל מבנים ציבוריים. הים, אין מבנה בישראל אם למטרת מגורים, עסקים וכדומה, שיכול לקבל טופס 4, ללא ממ"ד תקין. מומלץ לתכנן את הממ"ד כך שיהיה  מרווח  ונוח ושתותקן בו מערכת מיזוג אוויר נפרדת כמו כן, מומלץ לדאוג למתקני אחסון וציוד חירום ומיגון בממ"ד עצמו. אדריכלים המתמחים בתכנון, בנייה כולל תקנות בניית ממ"ד על מנת להקל עליכם את ההליך הבירוקרטי, אישור הממ"ד גם ע"י פיקוד העורף וע"י הג"א.

מה המחיר לבניית ממ"ד?

אם שאלתם כמה עולה בניית ממ"ד, התשובה היא שעלות בניית ממד אינה זולה, אך היא משתלמת מכל הבחינות. ראשית הביטחון שלכם ושל בני משפחתכם חשובה מכל, מה שיהיה לבטח השיקול הראשון והנכון לבנייתו. שנית, כאשר בונים ממ"ד תיקני באישור אדריכלית, פיקוד העורף והג"א והמועצה לתכנון ובנייה, ערך הנכס שלכם אף עולה. למעשה , הבנייה של חדר מוגן  בדירה או בבית פרטי, עשויה להסתכם בעלות היא בין 100,000 לבין 160,000 ₪, תלוי בגימור ובמתקנים השונים שאתם מעוניינים שיהיו  בנוסף אל כל שאר תקנות בניית ממ"ד. יש לבצע סקר שוק מקיף בין אדריכלים בעיר מגוריכם ולקבל את המחיר הממוצע של בניית הממ"ד. (נציין שהמחירים עלו בעקבות המלחמה באוקראינה).

אישור אדריכל/ית לממ"ד

דבר ראשון חשוב לא להתחיל לבנות ללא אישור פיקוד העורף – יש לדעת, כי כל הליכי היתר בניית ממ"ד נעשים ע"י אדריכל או מהנדס הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים בישראל. (אנו נסייע לכם לקבל אישר בניית ממד מפיקוד העורף), לפי חוק התכנון והבנייה, כאשר בונים ממ"ד עד לגודל של 12 מ"ר, ניתן יהיה לקבל פטור מהיטל השבחה. אפילו אם אין ברשותכם זכויות בנייה לנכס שלכם, החוק בכל זאת יאפשר לכם לקבל היתר בנייה לממ"ד, לפעמים האדריכל ישלח בקשה להקלות ולכן, במצב זה יידרש הליך של היתר בנייה סטנדרטי. יש לפנות לאדריכל הנמצא באזור מגוריכם ולקבל המלצות ממכרים או חברים שהיו מרוצים מהאדריכל שמתמחה בבניית ממ"ד.

במידה ואתם מחפשים אדריכל, מומלץ לפנות אל משרד אדריכלות MO-DESIGN, בהנהלתה של האדריכלית מירב אוחנה. מירב מתמחה בנושא של בנית ממ"ד בחצר ומתייחסת לכל חלל כיחידה אחת אשר נועדה לשרת אתכם. מירב בודקת את השינויים הדרושים והיא אחראית על ביצוע העבודה לפי התכנון וחוקי הבנייה. משרדה של מירב אוחנה, מתמחה בעיצוב פנים והיא תכננה מבנים, דירות ובתים רבים בעיצובים קלאסיים, כפריים ומודרניים וכן, היא מתמחה בתכנון ועיצוב של חללים מגוונים ובלתי שגרתיים.

 

תוכנית לממד
תוכנית לממד

אישור הג"א לממ"ד

כדי לקבל אישורים על בניית ממ"ד, יש  להעביר את השרטוט של המבנה (גרמושקה) לבודק מטעם הג"א כך שיבדו אם הממ"ד נבנה על פי התקן.  מי שייתן לכם את המסמך בנחוץ לאישורים הנחוצים הוא האדריכל אשר תכנן עבורכם את הדירה, הבית או המבנה. אתם תקבלו חותמת בצורת אליפסה, מה שמהוו את אישור הג"א. יש לקבל תצהיר של מי שאחראי לבניית השלד. לכל קבלן רשום קיים מהנדס בניין אשר אמור לחתום, והטופס חייב להיות חתום על ידו.

 

יש להמציא בדיקות איטום ממ"ד. יש לוודא, כי כל קופסאות החשמל אטומות באמצעות סיליקון והעבודה של כל מה שקשור לחשמל בממ"ד, בוצעה ע"י חשמלאי מוסמך. כמו כן, יש לבדוק כי אטמי דלת הממ"ד לא נהרסו  יש לוודא בנוסף, כי חלון הממ"ד הותקן לפי התקן וכן, אם התקנתם מזגן בממ"ד יש להציג אישור איטום ממ"ד, אחרת איש המזגנים לא יסכים להתקין את המזגן.  ישנן בדיקות ששילמתם עליה כגון בדיקות בטון ממעבדה, יש לצרף אישור  של עובי הטיח, אשר צריך להיות בעובי של 5 מ"מ. יש לצרף גם את הבדיקה הכוללת קידוח של 3 חורים בקירות של הממ"ד. עליכם לצרף את האישור הנ"ל ששייך לטופס הנקרא  "טופס 20 א'"

נקודות חשובות לבניית ממד ב2024:

  • הוראת השעה אושר על ידי שר הפנים בתאריך 26.10.23 והיא תקפה לשנה.
  • פיקוד העורף אחראי לאשר את תכנון הממ"ד ואת בניית הממ"ד על פי תקנות ומפרטי בנייה – אשר פורסמו באתר האינטרנט של פיקוד העורף (ניתן להיעזר באדריכל על מנת לקבל אישור מפיקוד העורף).
  • הקמת הממ"ד תהיה תואמת תב"ע והנחיות מרחביות ללא סטייה מקווי הבניין (אין צורך בזכות בנייה).

לסיכום

בגלל המצב הביטחוני בישראל וחוקי הבנייה, יש להמציא את האישורים וההיתרים הדרושים עבור בניית ממ"ד העומדים בתקנים של מכון התקנים, פיקוד העורף והג"א. כמו כן, היות ובניית הממ"ד נחשבת לשיפוץ הנעשה בתוך המבנה והוא אינו חורג מחלל החיצוני, אין צורך בקבלת אישור מהעירייה, מה שמקל באופן משמעותי ועל ביצוע הבנייה וכן הזמן לבניית הממ"ד יהיה קצר יותר.

שאלות נפוצות על בניית ממ''ד

צריך ש 70% מהקירות ירדו לקומת הקרקע עם ביסוס מתאים.

אודות

מירב אוחנה מייסדת הסטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים MO Design בעלת ניסיון של 20 שנה באישור אדריכלים לבניית ממ"דים , עם רזומה מרשים של לקוחות מרוצים, המון ממ"דים שבנינו והרבה חלומות שהגשמנו.

ברוכים הבאים לסטודיו שלנו שמתמחה גם בבנית ממ"ד.

מירב אוחנה אדריכלית ומעצבת פנים
מירב אוחנה אדריכלית ומעצבת פנים

אז מה היה לנו עד עכשיו?