תכנון אדריכלי

תכנון אדריכלי נשמע כמו "משהו גדול". אם היינו עכשיו בבית הספר, סביר להניח שהמורה הייתה מציירת שמש של "תכנון אדריכלי" על הלוח ושואלת אותנו על מה אנחנו חושבים שזה אומר…

אתם יכולים להירגע, אנחנו לא מתכוונים להחזיר אתכם לבית הספר, ו"תכנון אדריכלי" הוא בסופו של דבר חלק מפעולת התכנון של כל שינוי מבני שיש לבצע לפני כל שיפוץ, שינוי מסיבי במבנה קיים או הקמה של מבנה חדש.

לאחר שתקראו את המאמר הזה תוכלו להבין טוב יותר מתי אתם זקוקים לתכנון אדריכלי וכמה הוא עולה. אם עדיין יהיו לכם שאלות, פנו אלינו ונשמח לענות על כולן.

תכנון ועיצוב מאת משרד אדריכלים - mo design
תכנון ועיצוב מאת משרד אדריכלים - mo design

מה זה אומר בתכל'ס ולמה תכנון אדריכלי הוא כל כך חשוב?

בהגדרה הבסיסית ביותר, תכנון אדריכלי הוא רישום מפורט של כל מה שנדרש כדי להתחיל לעבוד על פרויקט בנייה והוא עשוי להיות מורכב יותר או פחות בהתאם לשימוש העיקרי שלו.

לדוגמה, תכנון אדריכלי ראשוני לשם קבלת היתר בנייה יהיה יחסית פשוט, אך תכנון אדריכלי שכולל גם הדמיה תלת ממדית ואלמנטים של עיצוב פנים יהיה מורכב יותר.

תכנון אדריכלי ספציפי מורכב יחסית יכול לכלול אלמנטים כגון:

 • ציון המיקום הספציפי של כל קיר ודלת בחלל
 • מיקום תשתית נסתרות (קווי חשמל ותקשורת)
 • מיקום תשתית חיצונית (מתגים, שקעים וכו')
 • גובה התקרה (כולל הנמכת תקרה)

מעבר לדרישות הטכניות, תכנון אדריכלי אמור בסופו של דבר להביא לניצול מרבי של החלל. לדוגמה, כיווני זרימת אוויר, זווית השמש, בידוד מהסביבה החיצונית בהתאם לאקלים המקומי או הגובה וכו'.

תכנון וילה - אדריכלית מירב אוחנה

תכנון אדריכלי בתים פרטיים

לתכנון אדריכלי לבתים פרטיים יש משמעות גדולה נוספת של עמידה בגבולות התקציב. אם חברה או אפילו חלק גדול מהעסקים יכולים להרשות לעצמם לחרוג מהתקציב, אצל בעלי בתים פרטיים חריגה מהתקציב יכולה להסתכם בעלויות של עשרות אלפי שקלים, אם לא יותר…

חריגה מהתקציב עשויה להיות בעייתית, על אחת כמה וכמה כאשר הוא מתבסס על הלוואה חיצונית כמו משכנתה לבניית דירה.

לכן על בעל הבית (לעתיד) חייב להיות ברור שהוא מבין היטב את התרשימים והתכנון האדריכלי. הוספת נקודת חשמל בעתיד היא עניין פשוט. שבירת קירות? הרבה פחות…

אגב, לא את הכול אפשר לעשות, ומה שדמיינתם לכם בראשכם לא בהכרח יהיה פרקטי.

למרבה המזל, וכפי שאתם בוודאי יודעים, היום ניתן להפוך כמעט כל תרשים למודל תלת ממדי להצגה במחשב או בטלפון. אתם לא צריכים להיות מומחי AutoCAD ויש אינספור תוכנות ואפליקציות שאפשר להשתמש בהם ואפילו לשתף את מה שאתם רואים עם אחרים.

לבסוף,  תכנון אדריכלי לבית פרטי חייב להיות מעוגן בחוזה ברור אל מול אדריכל. חוזה זה הוא חוזה משפטי לכל דבר ועניין וכדאי גם שעורך דין יעבור עליו, זו הוצאה קטנה לעומת העלות של כל הפרויקט.

עיצוב פנים בשילוב תכנון אדריכלי

עיצוב פנים הוא תחום שהתפתח מתוך האדריכלות והוא מסייע בתכנון החלל הפנימי של החדרים בבית או במשרד.

אם תרצו למשל לשדרג את התקרות לתקרות נמתחות בשילוב עם אריחי ויניל (אותו החומר ממנו מייצרים תקליטים) או להוסיף להן קירוי מחומר רך כמו בד, זו יהיה התפקיד של מעצבת פנים. מעצבת פנים עשויה גם לבצע שינויים קלים במערכת התאורה, ליצור אלמנטים שקועים או לחשוב על מקומות נוספים בהם נדרשת הנמכת תקרה.

מכיוון שבתכנון האדריכלי יש התייחסות גם לאלמנטים אלו, לא ניתן לבצע עיצוב פנים מבלי להתבונן קודם כל בטיוטה הסופית של התכנון האדריכלי.

ארכיטקטים - מירב אוחנה

כמה עולה תכנון אדריכלי?

חישוב עלות תכנון אדריכלי בדרך כלל מתבצע על פי שעת עבודה או על פי אחוזים מעלות הבנייה הכוללת.

בהערכה גסה ביותר שעת אדריכל עולה בין 200 ₪ לבין 600 ₪ לאדריכלים המנוסים והנחשבים ביותר בשוק. חישוב עלות על פי אחוז מתבצע על בסיס 3% ל-7%.

זו עוד סיבה לכך שהדברים חייבים להיות מגובים בחוזה. אחרי הכול, לא הייתם רוצים לסכם עם אדריכל על X שעות עבודה ובסופו של דבר לגלות שהוא קצת התפזר ועבד פי שניים…

יש כמה נקודות ספציפיות שמשפיעות גם הן על המחיר הסופי:

מה משפיע עוד על העלות הסופית? שימו לב בעיקר לנקודות הבאות:

 • גודל הבית: העלות מתחילה להיות גבוהה יותר באופן משמעותי בבית שגודלו מעל 100 מ"ר וכמובן שתכנון אדריכלי לבניין שלם יעלה הרבה יותר…
 • מורכבות התכנון: יש הבדל בין תכנון אדריכלי להיתר בנייה, תכנון אדריכלי המיועד לקבלנים או תכנון אדריכלי הכולל גם שירות של מעצבת פנים.
 • רמת הניסיון: האם מדובר באדריכל וותיק או חדש במקצוע, מהו המוניטין שלו ו / או של משרד האדריכלים בו הוא עובד?
 • אילוצים סביבתיים: למשל, תכנון אדריכלי אורבני יהיה מאתגר יותר מאשר תכנון אדריכלי באזור מגורים צפוף פחות

אם נסכם את הממוצע בשוק, נגיע לעלויות הבאות:

עלות תכנון אדריכלי
עלות תכנון אדריכלי

עוברים לתכלס: איך מעצבים דירת פנטהאוז?

אנחנו עוברים לעיקר העבודה שלנו, שהיא כמובן עיצוב הפנטהאוז הלכה למעשה. נשאלת השאלה, איך נוכל להביא לידי ביטוי את עצמנו ואת הפנטזיות שלנו באמצעות עיצוב הפנטהאוז?

עומדים לפני שיפוץ דירה ורוצים לעצב אותה כמו בחלומות? התקשרו עכשיו – 050-7958889

לסיכום:

 • כל פרויקט בנייה מתחיל מתכנון אדריכלי, מסמך בנייה מפורט הכולל רישום של כל מה שצריך על מנת להתחיל את הבנייה בפועל
 • ישנם הבדלים באופי המסמך. לדוגמה, תכנון אדריכלי שמיועד להיתר בנייה יהיה יחסית פשוט
 • כאשר מדובר על בית פרטי, חשוב מאוד לא לחרוג מגבולות התקציב ולעבוד תחת חוזה כתוב
 • ניתן לשלב שירותים של מעצבת פנים לפני שסוגרים את התכנון האדריכלי ומתחילים לעבוד
 • העלויות משתנות בהתאם לגודל המבנה, המוניטין של האדריכל, אילוצים סביבתיים וגם אופי החישוב (אחוזים או שעות עבודה).

זקוקים לאדריכל מקצועי שיבנה לכם מסמך תכנון אדריכלי שלם מא' ועד ת'? רוצים לשלב בתהליך גם מעצבת פנים. אנחנו במשרד אדריכלים ומעצבי פנים MO-DESIGN מספקים את כל השירותים האלו עבור בתים פרטיים ועסקים מכל הסוגים. התקשרו אלינו למספר 050-7958889 ונתחיל לעבוד!

אודות

מירב אוחנה מייסדת הסטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים MO Design בעלת 21 שנות ניסיון בתכנון אדריכלי עם רזומה מרשים של לקוחות מרוצים והרבה חלומות שהגשמנו.

ברוכים הבאים לסטודיו שלנו שמתמחה גם בתכנון אדריכלי.

מירב אוחנה אדריכלית ומעצבת פנים
מירב אוחנה אדריכלית ומעצבת פנים